~

شهر ریاضی

ریاضیاتی به وسعت یک شهر


منتظر اپلیکیشن اندروید شهر ریاضی باشید.
راه‌های ارتباط با ما:

کاربرد ریاضیات؟

زیاد شنیده‌ایم که ریاضیات مادر علوم است و کاربرد زیادی در علوم دیگر دارد اما هر وقت از معلم خود خواسته‌ایم که یکی از این کاربردها را برای ما شرح دهد آن را به زمانی دیگر موکول کرده است و معمولاً با ذکر این توضیح که دانستن کاربردهای ریاضیات در زندگی روزمره نیازمند دانش حجیمی از ریاضی است از توضیح آن طفره رفته است.
ما معتقدیم که این طور نیست و برای یادگیری ریاضی و دانستن کاربردهای آن در زندگی روزمره لازم نیست که دانش زیادی داشته باشید بلکه کافی است که درک عمیق و هرچند اندکی از ریاضیات داشته باشید.


تولد شهر ریاضی(!)

آیا می‌توانیم در شهر خود رد پایی از ریاضیات را پیدا کنیم؟ اگر چنین باشد باید بتوانید ریاضیاتی به وسعت یک شهر را در ذهن خود ترسیم کنید. این ایده اصلی به وجود آمدن «شهر ریاضی» در سال ۱۳۷۷ شمسی (۱۹۹۹ میلادی بود). درست یک سال قبل از‌ آن که اهمیت جهانی ریاضیات موجب گردد سالی را به نام آن نام‌گذاری کنند.
این ایده به شکلی مجرد و تجربه نشده در کتاب «با ذره تا بی‌نهایت مهر» برای اولین بار به رشته تحریر درآمد و در طی سال‌های متمادی به شکل‌های مختلف به شکلی واقعی تجربه گردید.


تجربه‌های جهانی

تجربه برگزاری موفق مسابقه شهر ریاضی برای بیش از یک دهه و مشاهده هیجان دوست‌داشتنی دانش‌آموزان در برخورد با این مسابقه باعث شد که به فکر ایجاد مکانی به نام «شهر ریاضی» یا «آریث‌لند» باشیم.
«مسابقه شهر ریاضی» که بچه‌های زیادی در طی این سال‌ها با آن زندگی کرده‌اند شاید یکی از بهترین‌ روش‌ها برای درک ملموس ریاضی در زندگی روزمره بود که هنوز هم طرفداران زیادی دارد و بچه‌هایی که آن را در نوجوانی خود تجربه کرده‌اند و برای ادامه تحصیل به شهرها و کشورهای مختلف سفر کرده‌اند هر یک به نوعی آن را برگزار نموده‌اند و حس خوب ریاضی‌ورزی را در بین دوستان خود ایجاد کرده‌اند.


شهر ریاضی واقعی

تصور کنید جایی را شهر ریاضی نامیده باشیم. همین برای آن که رویکردی خلاقانه به ریاضیات داشته باشیم کافی است. به سادگی می‌توان ایده‌های شگرفی را از این نام‌گذاری استخراج کرد. یک شهر چه چیز‌هایی دارد و شهر ریاضی ما که آینه‌ای از یک شهر واقعی است متشکل از چه مکا‌ن‌هایی خواهد بود؟ وجود بخش‌هایی مانند سینما الف-صفر بُعدی، آتلیه موجک، کلینیک خلاقیت، آزمایشگاه بازی ریاضی، اوژانس حل مسأله، موزه هندسه، لوازم ریاضی (کتاب فروشی و لوازم‌التحریر)، کافه عدد، نگارخانه ریاضیات، نگارخانه مقالات، سفارت آموزشگاه‌های دیگر، کورس فود (مشابه فست فود)، بانک سؤال و تعمیرگاه مقاله بخش‌هایی است که ما فعلا در شهر خود بازسازی کرده‌ایم و هر کدام از آنها مسابقه‌ای با جایزه‌ای ویژه در خود دارد.
بدیهی است که هدف اصلی ما آشناسازی و علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان و دانشجویان به علم‌ورزی است و آنچه بیشتر مورد نظر ما است این است که افراد بتوانند در فضایی مفرح زندگی کردن علمی را بیاموزند و یاد بگیرند که چگونه می‌توان به تولید علم پرداخت. از همه مهم‌تر این است که بدانیم دانشمندان بزرگ چگونه مرزهای دانش را گسترش می‌دهند.


سبک مسابقات

بدون تردید رقابت‌های علمی همیشه باعث ایجاد انگیزه بیشتر برای علم‌آموزی بوده‌اند. این در هر رده سنی و با هر میزان تحصیلاتی ممکن است رخ دهد. همان طور که یک دانش‌آموز از گرفتن نمره خوب خوشحال می‌شود و نیازمند تشویق است، یک دانشمند بزرگ نیز با کسب یک جایزه علمی انگیزه بیشتری برای تولید علم پیدا می‌کند. مسأله مهم اما این است که در سنین پایین‌تر مسابقه‌ها باید بیشتر جنبه همکاری داشته باشند و کمتر جنبه رقابتی در آنها وجود داشته باشد. بنابراین اگر مسابقه‌ای موجب تقویت کار تیمی در کودکان گردد، نسلی را می‌سازد که با هم و برای هم دانش می‌سازند و جامعه‌ای را به وجود می‌آورند که در کنار هم وظیفه‌ای را به انجام خواهند رساند.
از سوی دیگر مسابقه‌‌هایی که برای سنین بالاتر طراحی می‌شود به گونه‌ای است که با ایجاد فضایی رقابتی و سازنده موجب می‌شود که هر کسی در بین افراد جامعه بتواند توانایی خود را بیابد و در جای درستی که شایسته آن است قرار گیرد.
این رویکرد روح اصلی شهر ریاضی ما را شکل می‌دهد و همه بخش‌ها و مسابقه‌ها با نگاهی به این اصل کلی طراحی گردیده‌اند.